Благодійність

“За нашу і вашу свободу” благодійний аукціон в Празі на підтримку України

By Березень 16, 2015 No Comments

10377611_718686364917367_678309353358226602_n[1]

Паралелі між окупаціями Чехословаччини нацистською Німеччиною у 1939 році та Радянським Союзом у 1968 році з агресію Росії проти України проводили у Празі під час благодійної акції в неділю, у день 76-х роковин німецького загарбання. Окрім дискусії, організатори вечора провели також ярмарк-аукціон, на якому зібрали 1600 євро, на підтримку сімей загиблих українських військових і родин, які постраждали від російської агресії.

На прикладі чеської історії 20-го століття чеський історик і культуролог, професор Карлового університету в Празі Мартін Путна розповів Радіо Свобода про паралелі між агресією нацистської Німеччини та Радянського Союзу проти Чехословаччини тоді та Росії проти України сьогодні.

«Одна з найбільших традиційних помилок європейської політики полягає в тому, що Європа приділяє більше уваги інтересам наддержав, а не так званих малих народів», – сказав він.

Бездіяльність Європи щодо України – страшний сором – чеський історик

Путна розповів, що в 1939 році, під час наступу німецької наддержави Європа виправдовувала свою бездіяльність тим, що в Чехословаччині мешкає німецька меншина, отже, Німеччина має право на такі дії. У 1968 році Європа виправдовувала окупацію Чехословаччини Радянським Союзом тим, що східноєвропейська країна була начебто в зоні впливу Кремля.

«Зараз це відбувається втретє, тобто Росія знову окупує частини України, а Європа, на жаль, здається, говорить цим, що то є російська сфера впливу, а тому Росія має на це право. Страшна помилка, страшний сором», – сказав Путна.

Обговорити схожість окупацій Чехословаччини з ситуацією в Україні на благодійному вечорі в Празі зібралися також Карл Шварценберґ, голова Комітету у закордонних справах парламенту Чехії і колишній міністр закордонних справ, Алекс Келін, Вера Чаславська, представник російської національної меншини в уряді Чехії, та Даніел Кроупа, політик і професор.

Учасники дискусії згадували, зокрема, радянську окупацію 1968 року, яку зазнали особисто. Посилаючись на власний досвід тих часів, вони закликали допомогти Україні сьогодні.

Шварценберґ сказав, що переймається тим, що чехи не зможуть проявити ту солідарність щодо України, яку вони самі отримали від сусідніх країн під час обох окупацій 20-го століття. «Згадаймо, що були часи, коли ми були у тій самій ситуації. Можливо, ці часи знову прийдуть. Прошу, допомагаймо Україні», – сказав він.

У своїй промові Алекс Келін зазначив, що допомагати варто не лише українцям, але й росіянам, які живуть під тиском Кремля. За його словами, допомагати треба тим «15 відсоткам росіян, які вміють мислити», щоб вони були в змозі підштовхнути російську систему до змін на краще.

Даніел Кроупа додав, що не все ще втрачено ані в Росії, ані в Україні. Однак для досягнення перемоги Європа має лишатися об’єднаною та «дихати на повні легені»: не лише лівою, західноєвропейською, але й правою, східноєвропейською.

Дискусію закінчили, заспівавши український гімн. Співали його не лише українські гості акції, але й деякі її учасники, зокрема професор Путна. На запитання, звідки він знає слова українського гімну, відповів, що це було перше, що він зробив, коли розпочався Майдан: вивчив слова.

 

Благодійний ярмарк-аукціон

Після дискусії гостей акції, яких у кав’ярні «Люцерна» у самому центрі Праги зібралося більше 150 чоловік, розважав львівський етно-гурт «Коралі». Жінки співали народні пісні як західної, так і східної України.

Насолоджувалися їхнім співом не лише українці, але й присутні чехи, як зокрема програміст Войтєх Портеш. Він долучився благодійного вечора тому, що, на його думку, Європа не робить достатньо для допомоги Україні. «Не те, щоб я думав, що своєю присутністю тут можу щось змінити, але, мені здається, якщо такі акції, на яких ситуацію в Україні пояснюють чи обговорюють, існують, то варто в них брати участь», – сказав він Радіо Свобода.

Благодійний аукціон розпочав другу половину акції «Досить окупацій». На продаж виставили низку предметів, починаючи від вишиваних рушників і сорочок, закінчуючи календарем із фотографіями українських «кіборгів», які захищали Донецький аеропорт.

Загалом організаторам акції вдалося таким чином зібрати 1600 євро. Ці гроші витратять на допомогу родинам українських військових, загиблих на Донбасі, а також мирним жителям, які постраждали через бойові дії на сході України.

 

“Таки відбулося… другий (перший був в Бельгії) аукціон-ярмарок проведений в Празі пройшов. Аукціон зібрав 43 500 корун (1600євро) – 4000 витрати на проведення
Дійство: було дуже багато чехів і дуже мало українців, це мене здивувало…але маленький результат є, потрібно зробити висновки та йти дальше…

Дякуємо всім хто долучився до цього: львівська громада, митці, художники, етно-гурт “Коралі”, МГО «Українська Європейська Перспектива» в лиці Галини Андрейцевої, громадські активісти Іванка Рада Ільєнко, Мартін Рада, Радован Блага, Мартін Угліж
Чеські політики висловили свою думку щодо ситуації в Україні, назвали речі своїми іменами – це війна, це окупація… якби б ще це все в матеріальне …Здивувало те, що чехи співали український гімн, взагалі була дружня та тепла атмосфера… надіюся, що на майбутнє наша громада в Чехії буде більш активна та небайдужа до таких подій… Зібрані кошти будуть направлені на потреби 80 ОАМБ та допомогу родинам загиблих українських військовий.
Мусимо зрозуміти, що Європа не хоче напряму фінансово допомагати нашій армію, питання «чому» думаю кожен розшифрує сам… Тому панове надіємося наразі тільки на себе та сподіваємося, що таки дамо раду…а ми таки дамо!

Продовжуємо далі, зроблені висновки, є багато ідей щодо аукціонів, потрібна тільки підтримка та бажання!” Богдан Масляк-волонтер ГО”Допоможи фронту” Львів

Leave a Reply