Брюссель – «Чи може Україна виграти у своїй війні з корупцією?» – запитували 24 квітня європейські депутати під час консультацій в Європарламенті за участі українського генпрокурора Юрія Луценка. «Так, ми можемо, – запевняє представник України, – але разом, в атмосфері оптимізму та партнерства між владою, громадянським суспільством та нашими міжнародними колегами». Тим часом, європейські партнери наполегливо нагадують, що в царині боротьби з українською корупцією все ще є багато недоліків

Власне, оптимізм генпрокурора України Юрія Луценка поділяють і в Брюсселі. Один із організаторів заходу, європарламентар-народник від Австрії Лукас Мандл на запитання «Чи може Україна виграти у своїй війні з корупцією?», відповідає ствердно.

«Інакше ми б не сиділи, й не говорили сьогодні про це. Я почуваюся, як вдома, бо кольори українського прапора й кольори південної Австрії – однакові. Відомо, що корупція народові коштує дорого. Але через корупцію люди втрачають довіру в їхню систему, країну, її установи. Тому так важливо, подолати корупцію та залучати громадян до участі в демократії, громадянському суспільстві та бізнесі», – заявляє європарламентар.

Друзі України в Європарламенті нагадують, що ЄС наступними роками має намір інвестувати в свої добрі стосунки та розвиток України 12,8 мільярда євро. Частина цих грошей, попри сприяння конституційним, економічним реформам, децентралізації та інших перетворень, якраз має допомогти Києву досягти прогресу в справі боротьби з корупцією.

Викорінення корупції було і залишається однією з умов надання Україні та продовження чинності безвізового режиму із Євросоюзом. Тому, попри досягнення України на шляху антикорупційних реформ, ЄС продовжує стежити за подальшим втіленням змін у цій сфері. Брюссель має низку занепокоєнь деякими тенденціями, які спостерігаються в Україні, зокрема, зволікання й невідповідність законопроекту про Антикорупційний суд вимогам Венеційської комісії та проблеми у сфері е-декларування. Про це на круглому столі на тему «Чи може Україна виграти у своїй війні з корупцією», заявив Богуслав Гертруда, представник Європейської служби зовнішньої діяльності.

В ЄС розраховують, що Україна якнайшвидше скасує е-декларування для антикорупціонерів

«Це такі нагальні справи, як створення Антикорупційного суду, законопроект щодо якого потребує внесення поправок, для відповідності рекомендаціям Венеційської комісії від жовтня минулого року», – заявив дипломат.

Гертруда також назвав інші сторони, які тривожать європейців, зокрема, ситуація щодо е-декларування.

«Автоматичні перевірки задекларованих статків представників вищої влади проходять дуже низькими темпами. З іншого боку, накладення зобов’язання здійснювати електронне декларування на активістів громадянського суспільства не було відкликане до 1 квітня, яке було останнім терміном. Ми сподіваємося, що це таки станеться якомога швидше, як зобов’язалася Україна», – заявив представник Європейської служби зовнішньої діяльності.

Тим часом, Юрій Луценко запевняє: гасла про відсутність прогресу на шляху боротьби з корупцією в Україні – це просто неправда і не відображають реальної ситуації.

«Розслідування більшості справ представників вищого ешелону колишньої влади вже завершені минулого року і тепер вони йдуть в суди. Але минулого року ми ще й досягли, з колегами з поліції та Служби безпеки, вироків щодо майже 1700 осіб, більшість з яких була ув’язнена. Але публіка нам не аплодує, бо українці не мають великого інтересу до справ колишньої влади Януковича. Вони хочуть бачити за ґратами «великих рибин» з нинішньої влади», – каже генеральний прокурор, додаючи, що «все що залишається робити – чекати результатів від НАБУ та допомагати їм чим тільки можна».

Луценко: «Я не песиміст, а добре поінформований оптиміст»

Генпрокурор зауважує, що із консультацій із європейцями почерпнув багато цікавих ідей, зокрема: «Те, що очевидно є нагальним для України, – це впровадження чогось на кшталт недавнього британського закону, який дозволяє конфісковувати нерухомість чи рахунки, які не мають офіційного пояснення. Це правильний закон, який потрібен Україні».

Водночас, у швидкому впровадженні такого закону Луценко дуже сумнівається:

«Я не песиміст, а добре поінформований оптиміст, тож гадаю в цьому парламенті такий закон не пройде, але він може стати одним із ключових понять, навколо якого можна було б розгорнути наступну виборчу кампанію до наступного парламенту».

Томас Здеховський, євродепутат від Чехії, переконаний, що боротьба з корупцією у жодній із країн не припиняється ніколи.

«Моя рідна країна продовжує цю боротьбу й нині, коли правоохоронні органи розслідують підозри щодо нашого прем’єр-міністра у корупції. Але найкращим прикладом у цьому є Естонія, яка засвідчує найкращі антикорупційні результати завдяки прозорості, досягнутій цифровими засобами. Ми хочемо бачити Україну потужною, але якщо ви не будете шукати вирішення щодо цієї проблеми, молодь буде покидати державу, як ми це бачимо в Чехії, де перебуває чимало українців», зауважує чеський парламентар.

Зі свого боку, Петрас Ауштрявичус, євродепутат-ліберал від Литви переконаний, що корупція є для України стратегічним ризиком, але Угода про асоціацію з ЄС є чудовим інструментом для моніторингу прогресу у викоріненні корупції.

«Кожна країна ЄС має в цьому досвід, із яким готова ділитися з українцями», – резюмує Ауштрявичус.

Текст і відео: Віталій Єреміца, Радіо Свобода

Фото: SME Europe

Дискусія 24.04.2018

Учасники дискусії
“Чи може Україна виграти війну з корупцією”
24.04.

Арне Геріке
Депутат Європейського парламенту

Привітання та відкриття дискусії

Лукас Мандл
Депутат Європейського парламенту

Привітання та відкриття дискусії

Богуслав Гертруда
Лідер групи Зв’язків із Україною, EEAS

Вступна промова

Юрій Луценко
Генеральний прокурор України

Почесна промова

Євгеній Єнін
Заступник Генерального прокурора України

Основний виступ

Лорд Даніель Бреннан, Баррістер
Міжнародний експерт з антикорупційних практик

Основний виступ

Томаш Здеховскі
Депутат Європейського парламенту

Промова

Пятрас Ауштрявічюс
Депутат Європейського парламенту

Промова

Тобіас Готтхардт
Голова робочої групи “Стартапи і Підприємництво” в SME CONNECT

Модератор

УЄП ОРГАНІЗУВАЛА РОБОЧИЙ СНІДАНОК ІЗ ГЕНЕРАЛЬНИМ ПРОКУРОРОМ УКРАЇНИ ЮРІЄМ ЛУЦЕНКО У БРЮССЕЛІ

25 квітня, 2018. Брюссель Українська Європейська Перспектива у співпраці з SME Europe та European SME Business Club організували робочий сніданок з Генеральним прокурором України Юрієм Луценко у Європейському Парламенті у Брюсселі. На сніданку також були присутні Депутати Європейського парламенту Міхал Боні та Іван Штефанець, Представник України при ЄС Микола Точицький, Заступник Генерального прокурора України Др. Євгеній Єнін, представники Європейської комісії та Європейської служби зовнішніх справ, аналітичних центрів та дипломатичних корпусів. Др. Інго Фрідріх, Президент Європейського економічного сенату та колишній Віце-президент Європейського парламенту модерував цю активну дискусію.

“Я щаслива, що “Українській Європейській Перспективі” разом із нашими партнерами у Брюсселі вдалось організувати два заходи за участі Генерального прокурора України у Європейському Парламенті. Подолання корупції має бути піоритетом для українського уряду. Українська європейська інтеграція залежить від прогресу у боротьбі з нею” – сказала Маріанна Данилів, Голова Наглядової ради УЄП.

Юрій Луценко поділився власним розумінням того, де саме на шляху до подолання корупції наразі знаходиться Україна. Він надав спікерам актуальну інформацію про співпрацю організацій по боротьбі з корупцією та досягнення Генеральної прокуратури у судових переслідуваннях членів влади Януковича. Він звернувся до європейських партнерів України за допомогою у відстеженні та поверненні вкрадених активів.

Коментуючи виступи, Міхал Боні, Депутат Європейського парламенту та колишній Міністр адміністрації і цифризації Польщі зауважив: “Україна може пишатися сильним сектором ІТ. Я вірю, що український уряд має скористатися цим і побудувати надійний Е-уряд, що зможе звести корупцію до мінімуму”.

“Словаччина впровадила закон, згідно з яким усі держслужбовці зобов’язані публікувати усі контракти вартістю понад 5000 євро. Один тільки цей закон суттєво знизив рівень корупції у сфері державних закупівель. Можливо, Україна могла би перйняти цей досвід від Словаччини” – прокоментував Іван Стефанець.

Василь Мирошниченко, Партнер у CFC Consulting та радник УЄП виступав на тему підприємництва та малого і середнього бізнесу в Україні. Він наголосив на важливості езалежних судових органів, спрощення податкової адміністрації, освіти малих і середніх підприємців, особливо у сфері фінансової грамотності, менеджменту і маркетингу. Він також підкреслив необхідність спрощення доступу до капіталу, а також важливість натхнення та розширення можливостей для малого й середнього бізнесу, аби сильна когорта бізнесменів України стала основою її демократії.

Робочий сніданок 25.04.2018

Учасники робочого сніданку
“Підприємство у сучасній Україні”
25.04.

Др. Інго Фрідріх
Почесний член Європейського парламенту

Привітання та відкриття

Елмар Брок
Голова Комітету Європарламенту у закордонних справах

Вступна промова

Юрій Луценко
Генеральний прокурор України

Почесна промова

Катя Ленціг
Група підтримки України, Генеральний директорат з питань сусідства і розширення Європейського Союзу, Європейська комісія

Основний виступ

Василь Мирошниченко
Співзасновник Українського кризового медіа-центру, партнер у CFC Consulting – компанії стратегічних комунікацій у Києві, Директор Ukrainian- British City Club

Основний виступ

Міхал Боні
Депутат Європейського парламенту, Комітет із громадянських свобод, юстиції та внутрішніх справ, Делегат Комітету парламентської асоціаціїї ЄС-Україна

Промова

Іван Штефанець
Депутат Європейського парламенту, Комітет із внутрішніх ринків та захисту прав споживачів, Делегат Парламентської асамблеї ЄВРОНЕСТ

Промова